Ara 252019
 

2019’un retro bilgisayar dünyasını da etkileyen önemli projelerinden birisi nihayet gerçekleşti. Evet gerçekten de bir “hayaldi gerçek oldu” durumuyla karşı karşıyayız. François Lionet; yıllar sonra, Amiga’nın meşhur kullanıcı dostu programlama dili ve ortamı AMOS’u mezarından çıkardı ve günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirdi.

Buna AOZ ve geliştirme ortamına da AOZ Studio şeklinde yeni bir isim de verdiler. 2019 yılı 24 Aralık’ta son kullanıcı için beta kullanımına açıldı. Hemen kayıt olun!

François Lionet, CNJV’de katıldığı bir seminerde AOZ konusunda 25 dakika civarı bir sunum yaptı. Gerçi demolar patladı ama olsun 🙂 Özetle; “dillerin basit olması lazım, ne o öyle süslü parantezler falan. AOZ’da bunlar olmayacak ve çocuklar konuşur gibi anlayacak ” dedi ve “biz eğitim sistemini ve okulları hedef alıyoruz” diye ekledi. İşte bahse konu olan konuşması.

Sorularınıza şuradan yanıt bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz. Lakin bizi en çok mutlu edebilecek kısım şurası sanırım:

For the olders…

Full support of the original AMOS instruction set to the possible extend, some instruction not relevant to modern machines having simply no effect (75% for beta).

Full support of the original STOS instructions to possible extend of STOS Basic for V1.0, including line numbers, with an option to remove them automatically for a more modern approach to coding.Through the year 2020.

Perfect emulation of the screen of the Amiga under AMOS, screen display in both normal and AGA mode, with PAL and NTSC emulation, full screen with or without black bars.

Complete support of the original Amiga fonts with anti-aliasing.

Support all the original AMOS and STOS extensions, extensions being programmed with the language and produced in 2020

Support of tracker musics from the Amiga and Atari ST.

Machine emulation from Amiga 500 to Amiga 1200, with speed regulation to reproduce as best as possible the original speed of non-regulated games. (v1.0)

Emulation of Amiga DOS with DF0, DF1, DH2 etc. drives ensuring perfect compatibility of games and applications which use them, working even offline.

Yukarıdaki sunumun ingilizce altyazı eklenmiş hali de şurada:

İlgili bağlantılar:

https://www.aoz.studio/download-aoz

https://www.aoz.studio/beta-version-download-page

https://retrojen.org/pano/index.php?topic=1301.0

https://discordapp.com/invite/n3BfhZw

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)