Ağu 052009
 

CPC dünyası bu sene biraz hareketli. Sanırım 25. yıl şerefine normalin biraz üstünde bir kıpırdanma var. Kısa aralıklarla birkaç demo ve oyun çıktı. Son olarak çıkan demo ise gerçekten bir nebze olsun sınırları zorluyor. 6 dakikalık bu şov görülmeye değer.


2007 yılında Hicks & Beb tarafından kurulan Vanity grubu, seslerini ilk defa Boules et Bits demosundaki 42 topluk rekorları ile duyurdular.

bb

En son çalışmaları olan From Scratch ise CPC dünyasına gerçekten hatırı sayılır bir katkıda bulunuyor. Kaliteli efektler ve bunlar arasında geçişlerdeki görsellik, hız ve uyum oldukça başarılı.

bb

Bu demoya yönelik olarak şu an için iki temel eleştiri var. Birincisi, demo sadece CRTC 1 olan CPCler ile çalışıyor. Eğer böyle bir CPCniz yoksa, şimdilik youtube veya emulatör ile idare edeceksiniz. CPC makinalarda kullanılan CRTCler, kağıt üzerinde aynı olsalar bile üreticilerden kaynaklanan bazı ufak farklara sahipler. Bunlar normalde sorun teşkil etmiyorsa da, demo gibi time critical uygulamalarda sıkıntı yaratıyor.

Denediğim emulatörlerden sadece Winape ile olumlu sonuç alabildim. Siz de en son versiyonunu CRTC 1 ayarlarına getirirseniz sorunsuz çalışacaktır demonuz. Ama şunu söyleyeyim ki özellikle son scrollerda birçok şeyi emulatör ile yakalayamıyorsunuz. Yani mümkünse gerçek donanım üzerinde deneyin bu demoyu.

Yöneltilen ikinci eleştiri ise müzik konusunda. Ama bu konunun biraz da zevk renk meselesi olduğunu unutmamak lazım.

Pouet

Bu da video çalışmazsa diye youtube linki: http://www.youtube.com/watch?v=kwlMo5IuDNM

  3 Responses to “From Scratch (CPC Demo)”

  1. Dostum guzel paylasim.
    Eline saglik.
    Hayirli ramazanlar.
    Eski ramazanlarda bir dostluk vardi.

  2. sonunda bu demoyu izledim. Hakikaten piril piril demo olmus valla

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

%d blogcu bunu beğendi: