Kas 092009
 

CPC dünyası bu sene gerçekten altın yılını yaşıyor. Çoğu aynı kişilerden olsa da, birbiri ardına güzel oyunlar çıkıyor. Hepsi belli bir kalitenin üzerinde ve gerçekten oynanabilir oyunlar. Hatta vakti zamanında ticari şansları bile olabilirdi. Kesinlikle kaliteli ürünler. Ama bunların içinde biri var ki gerçekten diğerlerine her yönden fark atıyor. İşte bu oyunun adı ORION PRIME

Oyunumuz bir adventure. Ama öyle böyle değil, birinci sınıf bir adventure. Hazırsanız uzay macerası sizi bekliyor.

Orion Prime intro

Tabii ben sadece oyunun özelliklerinden ve sahne arkasından bahsedeceğim. Zaten ilginizi çekerse indirip oynayabilirsiniz. Öncelikle şunu söyleyim ki oyunu sadece indirmekle kalmayıp disket olarak da sipariş edebilirsiniz. Gerçi şu an için sadece Fransızca versiyonu mevcut ve bunun siparişleri çoktan alındı, hatta teslim bile edildi. Ama İngilizce ve diğer diller için tekrar önsipariş açacaklarmış. Bu linkten sipariş takvimini ve gelişmeleri takip edebilirsiniz. Oyun iki adet çift taraflı 3″ veya bir adet çift taraflı 3.5″ disket şeklinde geliyor. 3.5″ disketlik versiyonunda ön ve arka yüz için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, özel disk yükleyicisi hem hızlı hem de bu değiştirme işlemini sizin için yapıyor. Böyle orjinal bir versiyon alırsanız yanında da bonus olarak bir ses cdsi geliyor. Ayrıca hemen belirtelimki kabı ve etiketi de eksiksiz olarak sizleri bekliyor.

Yapımına 2005 yılının Nisan ayında başlanılan oyunumuzun datası sıkıştırılmamış vaziyette tam 1.5MB boyutunda, ki bunun sırf 1MB kadar bir bölümü grafikler için kullanılmış. 3 dakikalık sinematik bir girişle başlıyoruz ve oyun boyunca tam 1 saatlik 3 kanal 18kHz kalitesindeki müzik dosyalarının tadına doyamıyoruz. Grafiklere gelince, 125 renkten oluşan tam ekran çalışmalarla süslü. Peki tüm bu güzellikler için ekstra bir donanıma ihtiyaç var mı? Hayır hiçbir ekstra gerekli değil. Standart bir CPC 6128 üzerinde mükemmel bir şekilde çalışıyor. Eğer CPC 464 sahibi iseniz, 128K ihtiyacından dolayı DKTronics uyumlu bir ekstra hafızaya ihtiyaç var. Oyunun gerçek kalitesini yakalamak için Amstrad renkli monitör ve bizzat CPC üzerindeki mono hoparlör tavsiye ediliyor. Zira tüm ince ayarlar bunlara göre düzenlenmiş.

Orion Prime intro

Emülatör meselesine gelince, tabiiki öncelikle gerçek donanımı tercih edin, ama buna imkan yoksa Winape işinizi görecektir. Kullanılan özel disk yükleme sisteminden dolayı Caprice bu oyunun tamamını başarılı bir şekilde gösteremiyor. Winape kullanırken ise “General” sekmesindeki “Fast Disc Emulation” seçeneğini F12 ile gireceğiniz menüden kapatmanız gerekli. Ayrıca oyunu diskete yazmak için, henüz internete verilmemiş olan ve indirdiğiniz dosyaların arasında bulunan özel bir CPCDiskXP versiyonunu kullanmanız şart. Burada kaydetme aşamasında “Use Dsk GAP Information instead of calculate it” seçeneği işaretlenmiş olmalı. Eğer, “Yok kardeşim, ben bunlarla uğraşamam, şöyle bir bakıp çıkacağım” diyorsanız şu bağlantıya tıklayın. Java tabanlı CPC emulatöründe doğrudan Orion Prime açıyor. İlk açılış ekranında biraz bekleyin.

Orion Prime intro

Peki bu kadar güzel ve detaylı çalışmada kimlerin emeği geçmiş derseniz, öncelikle Arkos grubundan Targhan (Julien Nevo) ismini programcı, müzisyen ve grafiker olarak söylememiz lazım. Sonra ise:

Grafikler: Sylvestre CAMPIN(SuperSylvestre), Mathieu GAUZENTES(Grim), Julien NEVO(Targhan)
Müzikler: Julien NEVO(Targhan)
Yayıncı: Cargosoft

Bu da “youtube bana yeter, görelim bakalım meşhur sinematik introyu” diyenlere:

  3 Responses to “ORION PRIME (CPC Oyun)”

 1. Oyunun oynanan örnek bir videosu var mı? Youtube’da aradım ancak bulamadım..

 2. Maalesef ben de bulamadım. Ama yakında çıkacaktır ya da olmadı yılbaşından sonra belki ben oturur emulatorde oynar ve kaydederim.

 3. This game is soon to be released in English, Spanish and German.

  Hope you’ll like it if the language barrier is not a problem.

  Also please come talk with us at :
  http://cpcwiki.eu/forum/index.php

  The internationnal CPC knowledge depository.

  We would like to know more about your CPC experience.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

%d blogcu bunu beğendi: